Piše: Slobodan Martinović
Predlog savetodavnog projekta
Savetodavni projekat predstavlja izjavu savetnika o tome šta može da postigne za račun klijenta. Predlog definiše ono za šta će klijent platiti.
Predlog obezbeđuje koncizna i efikasna sredstva za prenošenje ciljeva projekta klijentu, analize smernica, obezbeđuje prikupljanje informacija na odgovarajućem nivou, obezbeđuje fiksnu referentnu tačku kada se učini da projekat izmiče i može se koristiti za upravljanje očekivanjima klijenta. Predlog takođe daje zajednički fokus savetodavnom timu, kada se diferenciraju zadaci i organizuje predaja projekta kada savetnik radi u timu.
On ima sledeće tri namere – a) da navede šta savetovanje namerava da postigne, b) da klijentu prenese koji resursi su potrebni da se ciljevi postignu i koliko će usluge savetnika koštati, c) da na to obaveže klijenta.
Ključni elementi savetodavnog projekta:
– Zahtevi klijenta – ovo treba da bude kratka izjava o instituciji/organizaciji, njenoj misiji, ciljevima i aktivnostima. Opis konteksta treba da služi da prenese činjenicu da savetnik razume ključno pitanje ili pitanja i da se obavezuje da će se njima baviti.
– Cilj projekta – ovo je izjava o tome šta projekat namerava da ostvari. Ovo bi se moglo posmatrati kao misija projekta, iz koje se mogu izvući konačni ciljevi.
– Ciljevi – lista detaljnih ciljeva projekta. Ciljevi treba da budu aktivni; oni su izjave o tome šta će tokom projekta da se uradi.
– Rezultati – izjave o tome šta će se desiti instituciji/organizaciji ili funkcijama i aktivnostima koje ona sprovodi.
– Vremenski plan – vremenski plan pokazuje kada će biti predati rezultati aktivnosti i identifikuje važne usputne tačke.
– Troškovi – izjava o tome koliko će projekat koštati klijenta.
Nakon što klijent odobri predlog, može se započeti sa savetodavnom projektom.
